Seyahat Etmeniz Gereken 5 Lezzet Durağı

Seyahat Etmeniz Gereken 5 Lezzet Durağı


                         1.Adana

Akdeniz'in sıcak iklimi ve sıcak insanlarının bulunduğu ve mutfağıyla da meşhur ilimiz Adana seyehat etmenizi tavsiye ettiğimiz ilk ilimizdir.

Adana 'da yemeniz gereken ilk lezzet adı da üstünde Adana Kebap'tır.Bir diğer lezzet yine yerinde tatmanız gereken Analı kızlı çorba.

Etli dolma, içli köfte,bici,aşlama meşhur lezzetlerindendir.

                            2.Hatay


 

Tam bir lezzet diyarı Hatay kesinlikle gezip görmeniz gereken yerler arasındadır.Nefis kağıt kebabı ve enfes Hatay künefesi baş lezzetleri arasında yer alır.Semirsek ,Hatay tepsi kebabı, kabak tatlısı , humus, patlıcanlı yoğurtlama, sarmaiçi gibi meşhur lezzetleri tatmanız güzel bir deneyim olacaktır.Evet birçoğunu birçoğumuz yemişizdir ve bulunduğumuz şehirde de bulabiliriz fakat kesinlikle yerinde yemenizin tadını alamazsınız.Yeni seyahat yerleri arayanlar için Hatay önerimizdir.

                               3.GaziantepMutfağıyla meşhur gezilesi mükemmel ilimiz Gaziantep.Doğu kültürünün misafirperverliğini hissedeceğimiz ve eşsiz lezzetler bulabileceğimiz gezip görülmesi gereken öncelikli illerimizdendir .Gaziantep denince akla ilk gelen kebapları,baklava ve fıstığı gelir.

Ancak mutfağı o kadar geniştir ki burada hepsini saymak biraz uzun olur.Adeta kebap diyarıdır ve envai çeşit kebap çeşidi vardır.

Yemeklerinde baharatların çeşitliliği meşhurdur.Birçok meze ve çorba çeşitleri Gaziantep'te tadılması gereken yöresel yiyeceklerdir.

                                4.Trabzon

Biraz Kuzey'e çıkacak olursak bir tarafı eşsiz karadeniz, diğer tarafı dağ ve eşsiz yeşillik alanları ve ormanlarıyla Karadeniz'in yıldızı Trabzon ülkemizin meşhur ve kendine has yemek kültürüyle de oldukça önemlidir.Trabzonun baş tacı hamsi yemek çeşitleri en meşhurlarıdır.Hamsiyle birçok çeşit yemek yapılır ve bunları kesinlikle yerinde yemeniz gerekir.Balık ürünlerinin yemeklerde ağırlıklı olduğu Trabzon'da çok farklı tadlar da bulmak da mümkündür.Pazılı kaygana,Kuymak, Tomara Kızartması, Laz böreği, Kefal ekşilisi, Palamut dolması, Vakfıkebir ve Akçaabat köftesi Trabzon'da yemeniz gereken başlıca yemeklerdir.

                                    5.İzmir

Ege'nin İncisi İzmir bir diğer lezzet durağıdır.İzmir denince akla muhakkak kahvaltısı, boyoz ve yumurtadır.Tabi boyozun en hasını bulmak ta İzmir'de mümkündür.İzmir kumrusu, İzmir köftesi, lokması da tadılası lezzetlerdir.Denizi, güneşi, sıcak ve samimi insanlarıyla ve farklı birçok lezzetiyle uğranması gereken lezzet noktasıdır.


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Yurtdışına İlk Kez Çıkanlar İçin 5 Önemli Bilgi
..
Yurtdışına İlk Kez Çıkanlar İçin 5 Önemli Bil Yurtdışına İlk Kez Çıkanlar İçin 5 Önemli Bilgi
Lezzet Durağı Dünya Mutfakları
..
Lezzet Durağı Dünya Mutfakları Lezzet Durağı Dünya Mutfakları
Alışveriş Tutkunları İçin  Yurtdışına Gidilebilecek 5 Şehir Önerisi
..
Alışveriş Tutkunları İçin Yurtdışına Gidileb Alışveriş Tutkunları İçin Yurtdışına Gidilebilecek 5 Şehir Önerisi
Tatil Erken Rezervasyon İçin 5 Neden
..
Tatil Erken Rezervasyon İçin 5 Neden Tatil Erken Rezervasyon İçin 5 Neden
Seyahat Etmeniz Gereken 5 Lezzet Durağı
..
Seyahat Etmeniz Gereken 5 Lezzet Durağı Seyahat Etmeniz Gereken 5 Lezzet Durağı
Paylaş
hazır emlak sitesi
KOPYALA